KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI DR. SERDAR ÇAM BATMAN VE SİİRT’TE İNCELEMELERDE BULUNDU 01.02.2021

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Batman ve Siirt’e çalışma ziyaretinde bulundu.

Program kapsamında ilk olarak Batman Valiliğini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, valilik ziyareti sonrası kısa süre önce hizmete başlayan Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kütüphanesini inceledi.

Ad  

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, ziyaretinin bir bakıma hazırlık ziyareti olduğunu söyledi. Dr. Çam, “Nasip olursa Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy bir dizi etkinliklere katılmak üzere Batman’a gelecek. Ön hazırlık çalışması olarak buraya geldik. Bakanlığımızın yapmış olduğu kütüphanemizi ziyaret ettik. Valilik ve belediyenin katkılarıyla yürütülen çalışmaları burada bizzat gördük. Gerçekten çok başarılı ve güzel çalışmalar yürütülüyor. Hasankeyf’e de giderek oradaki çalışmaları bizzat yerinde göreceğiz” dedi.  YTB, Yunus Emre Enstitüsü, yeni kurulan Turizm Geliştirme Ajansı Başkanlığımız gibi kurumlarımızla çeşitli alanlarda devletimizin, milletimizin, medeniyetimizin güzelliklerini, zenginliklerini en güzel şekilde anlatan bir bakanlık olmaya gayret göstereceğini ifade eden Çam, Batman’ı tüm dünyaya en güzel yönüyle anlatmaya çalışacaklarını belirtti.  

Kütüphane ziyaretinin ardından Hasankeyf’e geçen Bakan Yardımcısı Çam, Ilısu Baraj Gölü nedeni ile yeni yerleşkeye taşınan tarihi eserleri ve ilçe müzesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Çam: “Burası bir medeniyet havzası, tarih havzası. Pek çok konu Bakanlığımızı ilgilendiren hususları barındırmakta ve inşallah en önemlisi de ekonomimizin, turizmin gelişimine yönelik çalışmaların yürütülmesidir. Bu manada da Sayın Bakanımızın güzel hazırlıkları var, çalışmaları var” dedi.

Ad

Daha sonra sağlık turizminin geliştirilmesi konusunda Batman’da yürütülecek çalışmaların görüşüldüğü ‘Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı’na katılan Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Serdar Çam, Batman’ın turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde Siirt’e geçen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Tillo ilçesinde Kaymakam Lokman Düzgün ve Belediye Başkanı İdham Aydın ile görüştü.  Ziyaretin ardından İbrahim Hakkı Hazretleri ve İsmail Fakirullah Hazretleri Türbesi'ni ziyaret eden Çam, İbrahim Hakkı Hazretleri Müzesi'nde yer alan eserleri inceledi.

Ad

Ardından Siirt Valiliğini ziyaret eden Çam, Vali Osman Hacıbektaşoğlu ile görüştü. Görüşmede, Siirt’in doğa, inanç ve kültürel zenginlikleri ile turizm imkânlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar ele alındı.  İl Kültür ve Turizm Merkezi ve İl Halk Kütüphanesi binasının yapılacağı alanda ve müzeye çevrilecek eski Valilik binasında incelemede bulunan Çam, Baykan ilçesinde Veysel Karani Hazretleri Türbesi'ni ziyaret etti. Çam, burada Kaymakam Mehmet Tunç ve Veyselkarani Belde Belediye Başkanı Murat Akgün'den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ad

Programın son kısmında Bakan Yardımcısı Çam ve beraberindeki heyet, eşsiz doğa güzelliği ile Botan Vadisi kanyonlarında yer alan Rasıl Hacar'ı (Taşbaşı) ziyaret etti.